Skip to main content

İdeal Avize Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yemek odanızın tonunu ayarlamak veya evinizdeki başka bir odaya renk katmak için bir aydınlatma armatürü arıyorsanız, büyük bir izlenim bırakmak için avizeler klasik bir seçimdir. Günümüzün modern, çağdaş ve geçiş stilleri, sürekli genişleyen bir dizi armatür tasarımı sunar. Kaplama avize, cam, kristal, eskitme kaplama avize gibi stil ve malzemelere ek olarak, ideal avizenizi seçerken boyut, ışık çıkışı, ışık kaynağı türü, karartma seçenekleri ve daha fazlası dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli faktörler vardır. .

Avize Seçim Yöntemleri

Tarzın yanı sıra, bir avize seçiminde üç ana faktör vardır: boyut/ölçek, ışık çıkışı yönüne göre karartma.

Çok büyük veya çok küçük bir şeye sahip olmak, alanınızda orantısız görünmesine neden olabilir. Çok küçük bir şey alırsanız, avize odada aşırı küçük görünebilir.

Avizenizi bir odanın odak noktası olacak şekilde boyutlandırmak için aşağıdaki temel kuralı kullanın (bir masanın veya tezgahın üzerine kurulmadığı yerde).

Odanın uzunluğunu ve genişliğini fit olarak ölçün.

Bu iki sayıyı birbirine ekleyin.

Bu iki sayının toplamı avizenizin inç cinsinden çapı olmalıdır.

Bu hesaplama yalnızca bir kılavuzdur, ancak başlamak için bu hesaplamayı kullanabilirsiniz.

Armatürden çıkan ışığın parlak olmamasına da dikkat etmekte fayda var. Yüzünüzde parlak bir ampulün parıltısıyla yemek masasında oturmaktan daha kötü bir şey yoktur. Işık hangi yöne gidiyor? Ampuller gizli mi açık mı? Ampuller açıktaysa, ışık çıkışını kontrol etmek için avizenize bir dimmer eklemeyi düşünmelisiniz.